Lampa solarna – jak działa i jak długo świeci?

Lampy solarne na dobre zadomowiły się w ogrodach. Co warto o nich wiedzieć? Jak działa lampa solarna? Gdzie ustawić tego typu oświetlenie, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. To pigułka wiedzy na temat lamp solarnych.

Jak działa lampa solarna?

Mechanizm działania lampy solarnej jest prosty i bazuje na ogniwach fotowoltaicznych zamontowanych w górnej części oprawy. Ogniwo magazynuje energię słoneczną w specjalnych akumulatorach, a następnie przetwarza ją na energię elektryczną, która wykorzystywana jest potem do zasilenia żarówki.

Dzięki temu, że lampy solarne czerpią energię ze słońca, nie trzeba ich podłączać do sieci elektrycznej. Można je zatem bez trudu zamontować praktycznie w dowolnym miejscu. 

Nie trzeba się też martwić tym, że skumulowana energia będzie marnowana na oświetlenie ogrodu za dnia. Lampy są zaprogramowane tak, aby uruchamiały się dopiero po zmroku.

Mniej więcej wiemy już zatem, jak działają lampy solarne. Nie jest to zaawansowana technologia, choć można by opowiadać o niej znacznie bardziej szczegółowo. Przeciętnemu użytkownikowi powinny jednak wystarczyć powyższe bazowe informacje. 

Jak długo świeci lampa solarna?

To jak długo świeci lampa solarna, zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: 

Pojemność akumulatora – im będzie on większy, tym lampa będzie dłużej świecić. 

Moc żarówki – bardzo mocna żarówka może szybko wyczerpać energię zgromadzoną w akumulatorze, dlatego jeśli szukamy dekoracyjnych lamp solarnych do ogrodu, najlepiej wybierać urządzenia o niewielkiej mocy. Idealnie, aby były to lampy z diodami LED, ponieważ słyną one z energooszczędności.

Dobrej jakości lampa solarna z wbudowanymi diodami LED powinna świecić przez całą noc, nawet jeśli poprzedzające ją dni były pochmurne. Wystarczy że akumulator wcześniej naładuje się do pełna, gdy lampa będzie wyeksponowana na promienie słoneczne. Jak jeszcze można naładować lampę solarną? Teoretycznie akumulator da się wymontować i podłączyć do sieci elektrycznej, ale mija się to z przeznaczeniem tego urządzenia. Przecież montujemy je w ogrodzie po to, aby korzystać z ekologicznej energii słonecznej. 

Gdzie sprawdzi się lampa solarna?

Z pomocą lamp solarnych oświetla się zazwyczaj podjazdy i alejki w ogrodzie, jednak nie tylko. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się także na tarasie, w altanie, balkonie – innymi słowy wszędzie tam, gdzie spędzamy wieczory pod chmurką. Lampy solarne mogą z powodzeniem zastępować świece – zwłaszcza jeśli wybierzemy model w kształcie designerskiego lampionu podobny do tego na zdjęciu poniżej.

 

CARMELO R55196126 LAMPA STOŁOWA OGRODOWA TRIO -- SOLARNA

Taki lampion do złudzenia przypomina klasyczną latarnię, w której umieszcza się świecę. Jest jednak zasilany energią słoneczną, a tym samym bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy. To zaledwie jedna z wielu solarnych alternatyw dla tradycyjnych lampionów z oferty Luna Optica. Po więcej zapraszamy do kategorii lampy ogrodowe

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć