Wybieramy lampę ogrodową – na co warto zwracać uwagę?

Lampy to ważny element aranżacji ogrodowej, nierzadko stawiany na równi z doborem roślin czy architektury. To one nadają przydomowemu ogrodowi i tarasowi wyjątkowy klimat i pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu także wtedy, gdy słońce chowa się za horyzontem. Lampy ogrodowe to także istotny element dekoracyjny, dlatego o ich charakterze nie powinien decydować przypadek. Z drugiej strony, wybór odpowiedniej lampy do ogrodu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko styl lampy, jej wielkość czy miejsce ustawienia, ale także parametry, które pozwolą jej bez szwanku przetrwać działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Na co zatem zwracać uwagę i jak wybrać lampę do ogrodu, by prezentowały się wyjątkowo spełniały wszystkie nasze oczekiwania?


Wybór lampy ogrodowej – czego właściwie potrzebujesz?


Odpowiednia lampa ogrodowa to taka, która zapewnia maksymalne dopasowanie do Twoich potrzeb, a te często uwarunkowane są kształtem, specyfiką, rozmiarem czy infrastrukturą ogrodu. Innych bowiem lamp będziesz potrzebował, jeśli chcesz oświetlić ścieżkę, innej, jeśli lubisz urządzać przyjęcia lub wieczorne spotkania w ogrodzie i innego, jeśli chcesz podkreślić jakiś wyjątkowo urokliwy zakamarek ogrodu.
W roli oświetlenia ogrodowych ścieżek, podkreślenia oczek wodnych i fontann świetnie sprawdzą się niewielkie lampki stojące do podświetleń, których ruchoma głowica umożliwi Ci precyzyjne ustawienie kąta padania wiązki światła. Tego typu oświetlenie zwykle wyposażone jest w niewielki szpikulec, który wystarczy wbić w podłoże w wybranym przez siebie miejscu. To spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy cenią proste i nieskomplikowane rozwiązania – te lampy nie potrzebują specjalnego mocowania czy dodatkowego kotwiczenia w podłożu. Lampy ogrodowe do podświetlania emitują stosunkowo silną, skupioną wiązkę światła, wydobywając z podświetlanego obiektu cały jego urok.
Jeśli potrzebujesz lampy ogrodowej która będzie oświetlała przestrzeń podczas wieczornych spotkań ze znajomymi, masz w zasadzie dwa wyjścia. Pierwsze z nich to lampy stojące – ich niezaprzeczalnym atutem jest mobilność oraz wyjątkowe wzornictwo, dzięki któremu stają się także swoistą dekoracją. Wśród nich znaleźć można zarówno lampy stylizowane na klasyczne latanie, jak i nowoczesne, futurystyczne modele. Drugą opcją są ogrodowe lampy wiszące lub kinkiety, choć tutaj konieczny będzie sufit np. zadaszenia lub stojak umożliwiający jej przymocowanie.
Wybierając lampę do ogrodu warto zwrócić także uwagę na intensywność emitowanego przez nią światła oraz jego barwę. Światło w ogrodzie powinno z jednej strony umożliwiać swobodne poruszanie się po zmroku i optymalnie doświetlać stół oraz znajdujące się przy nim osoby, z drugiej zaś być na tyle subtelne i delikatne, by nie męczyć wzroku. Dlatego wybierając lampę ogrodową z wbudowanym źródłem światła, zwróć uwagę na ilość lumenów oraz barwę – pierwszy parametr warto dobrać na podstawie przeznaczenia lampy, wartość drugiego powinna mieścić się w przedziale od 1800 do 4000K.


Klasa szczelności IP


To kolejny istotny parametr w kontekście lamp ogrodowych, bowiem od niego przede wszystkim zależy jak trwała będzie lampa. Oprawy oświetleniowe, ze względu na swoją specyfikę muszą cechować się optymalną i dopasowanym do przeznaczenia poziomem szczelności obudowy. Ten parametr określa właśnie klasa szczelności IP – to dwucyfrowy numer, którego zadaniem jest określenie, w jakich warunkach może być wykorzystywana konkretna lampa oraz przed jakimi czynnikami chroni ją obudowa. Pierwsza cyfra numeru IP oznacza poziom ochrony lampy przed ciałami stałymi, rozumianymi jako owady, pył, dotyk lub uderzenie. Drugi numer oznacza poziom wodoszczelności obudowy – im wyższy tym lampa jest bardziej odporna na działanie śniegu, deszczu czy przypadkowego zalania. Wybierając lampy ogrodowe warto wybierać modele o klasie szczelności od IP44 wzwyż

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć