Jak poprawnie oświetlić stół w jadalni?

Jadalnia to serce każdego domu – niezależnie od tego, czy znajduje się w odrębnym pomieszczeniu, jest częścią kuchni, czy wyodrębniona z salonu. Najważniejszą rolę w jadalni bez wątpienia pełni z kolei stół – to tu spotykamy się codziennie na wspólnych posiłkach, pracujemy, bawimy się  czy z spotykamy się z rodziną i znajomymi. Tak wielofunkcyjny mebel potrzebuje jednak równie wszechstronnego oświetlenia, które będzie go optymalnie doświetlać w zależności od aktualnie wykonywanej czynności. Jak zatem oświetlić stój w jadalni, by

Oświetlenie stołu warto zacząć planować już na etapie projektowania domu lub przebudowy instalacji, tak by możliwe było optymalne rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych. Warto przy tym wspomnieć, że do oświetlenia stołu nie wystarczy centralnie umieszczona lampa, służąca jako oświetlenie główne, zwłaszcza jeśli przy stole zamierzasz nie tylko jeść, ale także pracować. Z tego względu umieszczenie lamp bezpośrednio nad stołem to jedna z głównych i podstawowych zasad, które pozwolą Ci optymalnie i precyzyjnie doświetlić jego blat. Jeśli jednak kupujesz mieszkanie, które ma już rozplanowaną instalację elektryczną lub nie planujesz w najbliższym momencie generalnego remontu, mamy kilka pomysłów jak doświetlić stół w jadalni bez konieczności kucia ścian.

Okrągły, prostokątny, rozkładany, czyli dopasowanie oświetlenia do kształtu stołu

Wracając do meritum – dopasowując oświetlenie i rodzaj lamp do stołu, warto wziąć pod uwagę jego kształt oraz wielkość, bowiem to od tych parametrów głównie zależy ilość opraw lub punktów świetlnych oraz ich rozmieszczenie. Od kształtu stołu zależy również kształt lamp, które najlepiej będą do niego pasowały – dzięki zachowaniu konsekwencji uda Ci się stworzyć spójną i ciekawą aranżację. Zwykło się uważać, że do okrągłych stołów w jadalni warto dobierać okrągłe, kuliste i owalne lampy wiszące – obie formy będą nawzajem do siebie nawiązywać. Istotny jest także rodzaj dyfuzora – w przypadku lamp do jadalni warto zdecydować się na model o nieprzezroczystym lub metalowym kloszu, który będzie emitował skupioną wiązkę światła, bezpośrednio oświetlającą blat.

Ilość lamp nad stołem w jadalni zależy przede wszystkim od jego wielkości – zwykło uważać się, że w przypadku stołów okrągłych, do średnicy 120 cm w zupełności wystarczy jedna większa lampa. Im większy stół, tym większa powinna być średnica lampy lub powinno być ich więcej.

Na nieco większą dowolność w doborze lamp do jadalni mamy w przypadku lamp prostokątnych i owalnych – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele o wydłużonym kształcie, nawiązującym do formy stołu. Podobny efekt możesz osiągnąć wieszając w szeregu kilka lamp wiszących. Ich styl i wzornictwo zależą wyłącznie od Twojego gustu i stylu pomieszczenia – oprawy mogą być identyczne (dla uzyskania minimalistycznego, spójnego efektu) lub zestawione na zasadzie kontrastu (we wnętrzach w stylu boho i eklektycznym). Warto pamiętać, by lampę lub lampy nad stołem jadalnianym umieścić na odpowiedniej wysokości, tak by precyzyjnie doświetlała blat roboczy i jednoczenie nie przeszkadzała w swobodnym korzystaniu ze stołu.

Doświetlenie stołu w jadalni bez remontu – jak to zrobić?

Stół można doświetlić nie tylko za pomocą opraw wiszących, ale także przy użyciu oświetlenia dodatkowego, jakiego jak lampy stojące i podłogowe. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy nie mamy możliwości przebudowania instalacji elektrycznej lub lubimy często zmieniać aranżację wnętrza i nie chcemy ograniczać się dedykowanym oświetleniem. W roli dodatkowego źródła światła doskonale sprawdzą się lampy podłogowe z regulowanym kątem nachylenia lub ruchomą głowicą, które pozwolą skierować wiązkę światła dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie na stole kilku niewielkich lampek stołowych, emitujących rozproszone światło – z jednej strony pozwolą rozjaśnić blat stołu, z drugiej zaś pozwolą wykreować przytulną i nastrojową atmosferę.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć