Jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym?

Zastanawiasz się, jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku istotnych detalach. Bez nich oświetlenie może działać wadliwie i prezentować się mało estetycznie. Dowiedz się, jak uniknąć tego rodzaju błędów.

Jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym w 3 krokach?

Krok 1: Wybieramy taśmę LED

Oferta taśm LED jest obecnie bardzo szeroka. Do wyboru mamy: 

Taśmy LED świecące światłem w różnych odcieniach bieli. 

Taśmy RGB, emitujące światło w różnych kolorach. Najczęściej steruje się nimi przy pomocy specjalnego pilota. 

Inteligentne taśmy LED sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Mogą one świecić wszystkimi kolorami, dostępne są też taśmy gradientowe świecące wieloma kolorami na raz.

To na którą taśmę się zdecydujemy zależy oczywiście od zaplanowanej aranżacji i budżetu jakim dysponujemy. Aby oświetlić cały sufit, zapewne będziemy potrzebować więcej niż jednej taśmy LED – na szczęście łączy je się bardzo prosto za pomocą specjalnych złączek lub lutownicy. 

Krok 2: Dobieramy zasilacz i kontroler 

Sama taśma LED nie wystarczy do tego, aby cieszyć się efektownie podświetlonym sufitem. Oprócz tego będziemy jeszcze potrzebować zasilacza i czasami – kontrolera. Oba te urządzenia należy podłączyć do układu, pamiętając o tym, że moc zasilacza nie może być mniejsza niż moc pobierana przez wszystkie odcinki taśmy LED.  

Krok 3: Rozpoczynamy montaż taśmy LED

Gdy mamy już wszystkie niezbędne elementy naszego układu, możemy przystąpić do ich montażu. Taśmy LED można przymocować do sufitu przy pomocy pasków samoprzylepnych, w jakie wyposażona jest większość modeli, jednak nie polecamy tego rozwiązania, ponieważ taśma może się odklejać i psuć aranżację. Dlatego lepiej zamontować paski w specjalnych profilach, które cały czas będą pozostawać na swoim miejscu. Koniecznie zwracajmy uwagę na to, aby profile były zamontowane prosto – wszelkie błędy niestety będą widoczne po zapaleniu światła.

Pamiętajmy również, że paski LED nie powinny być widoczne dla użytkowników pomieszczenia – na szczęście, gdy montujemy taśmy LED na suficie podwieszanym zwykle nie jest to problemem, ponieważ oświetlenie jest schowane za gipsowymi elementami sufitu.

Jak podłączyć oświetlenie LED w suficie podwieszanym? Równolegle czy szeregowo?

Łączenie szeregowe polecane jest jedynie w przypadku, gdy nasz odcinek taśmy nie jest zbyt długi, czyli nie przekracza 10 metrów. Wówczas do zasilacza prowadzi tylko jeden przewód, więc gdyby odcinków taśmy było więcej, mogłoby to grozić spadkami napięcia. 

We wszystkich pozostałych przypadkach wszystkie odcinki taśmy łączymy równolegle, wyprowadzając przewód od każdej z taśm. Przewody należy następnie podłączyć do zasilacza.

Co w sytuacji, gdy taśma przestanie działać? 

Taśmy LED są w stanie świecić bardzo długo, więc przez co najmniej kilka lat po instalacji nie trzeba przejmować się ich wymianą. 

Zawsze może się jednak zdarzyć drobna awaria – w takiej sytuacji należy sprawdzić wszystkie połączenia na linii – od wyłącznika po zasilacz i miejsca, których zlutowane są taśmy. Nie jest wykluczone, że to właśnie tam doszło do drobnej usterki. 

Niekiedy uszkodzeniu ulegają też same taśmy – najczęściej zdarza się to w miejscach narażonych na wilgoć. Jeśli nie zabezpieczyliśmy taśmy przed jej wpływem, mogła się ona popsuć. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić taśmę na nowy model – tym razem lepiej zamontować go w wodoszczelnym profilu. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć