Jaki zasilacz do taśmy LED? Jak obliczyć odpowiednią moc zasilacza?

Jaki zasilacz do taśmy LED? Jak obliczyć odpowiednią moc zasilacza?

Większość taśm LED jest sprzedawana w zestawie z zasilaczem. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie go w komplecie albo jedna taśma LED okaże się za krótka i trzeba będzie ją połączyć z kolejną. Wówczas zasilacz z zestawu może być niewystarczający. Co zrobić w takiej sytuacji? Jaki zasilacz będzie odpowiedni do taśmy LED? Czym powinien się charakteryzować? Jak obliczyć moc takiego zasilacza? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jaki zasilacz będzie odpowiedni do taśmy LED? Dlaczego w ogóle jest konieczny? 

Diody LED podłączone bezpośrednio do prądu natychmiast by się przepaliły na skutek zbyt silnego napięcia – stąd do podłączenia taśmy LED niezbędny będzie zasilacz. 

Kupując inne źródła LED (żarówki, lampy itd.) nie trzeba przejmować się zasilaczem, ponieważ jest on wbudowany w obudowę żarówki, jednak w przypadku taśmy LED niezbędny.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED? 

Wybrany zasilacz musi:

być dostosowany do technologii do LED,

posiadać stałe napięcie 12V lub 24 V. Napięcie należy dopasować do wybranej taśmy (informacja powinna być na opakowaniu) 

posiadać odpowiednią moc. 

Moc będzie różnić w zależności od tego, jak długa jest taśma. Najlepiej będzie, jeśli przyjrzymy się temu na przykładzie. Sprawdźmy, jaki zasilacz będzie odpowiedni do taśmy LED o długości 5 m.

Jak obliczyć jaki zasilacz będzie odpowiedni do takiej taśmy? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Po prostu patrzymy na moc pobierają przez metr taśmy i mnożymy ją przez liczbę metrów. Jeżeli taśma pobiera 4,8 Waty na metr, do zasilenia 5 metrowej taśmy będziemy potrzebować zasilacza o mocy minimum 24 Wat. Warto jednak wybrać nieco silniejszy produkt (około 30 Wat) – takie rozwiązanie po prostu będzie bezpieczniejsze. 

Oczywiście jeśli łączymy ze sobą taśmy o różnej mocy, obliczamy ją oddzielnie, a następnie sumujemy.

Zasilacz jaki wybierzemy zdecydowanie nie powinien być najtańszym tego typu produktem. W przypadku źródeł LED nie opłaca się oszczędzać na elektronice. Najlepiej postawić na produkt od sprawdzonego producenta. 

Gdy mamy dobrany zasilacz, możemy przystąpić do montażu taśmy LED.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć