- today
- label Oświetlenie w Twoim domu
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 18180 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Żarówki LED można ściemniać, ale cały proces wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych. Dowiedz się, jaki ściemniacz będzie odpowiedni do żarówek LED i sprawdź, jakie są dla niego alternatywy. W przypadku żarówek LED podłączanie ściemniacza wcale nie jest konieczne!
Dlaczego żarówki LED i ściemniacz to niedobrana para?
Układy sterujące żarówek ledowych w większości nie są kompatybilne ze ściemniaczami. Teoretycznie wciąż da się ich używać, ale obniżamy w ten sposób żywotność żarówki – innymi słowy, sprawiamy że szybciej się zużyje i będzie za niedługo wymagać wymiany. Ledy połączone z tradycyjnym ściemniaczem mogą też migać, a takie zjawisko jest bardzo szkodliwe dla naszego wzroku.
Czy w związku z tym żarówki LED można ściemniać? Jak najbardziej, jednak wykorzystuje się do tego inne technologie, o których opowiemy w kolejnych akapitach.
Jak podłączyć ściemniacz do LED? A gdyby zamiast tego uruchomić aplikację?
Skoro dotychczasowe urządzenia do ściemniania światła nie są kompatybilne z ledami, jaki ściemniacz wybrać do żarówek LED?
Najwygodniej w ogóle z niego zrezygnować i kupić żarówki LED typu dimmable, które można ściemniać za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji – działają tak m.in. produkty EGLO Connect, WiZ i Philips Hue.
Dostępne są także żarówki, których ustawienia można zmieniać, pstrykając kilka razy zwykłym przełącznikiem (Philips Scene Switch).
To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga żadnej ingerencji w instalację oświetleniową. Jedyne co trzeba zrobić, to wkręcić nowe żarówki. Wyjątek stanowią sytuację, gdy posiadamy w mieszkaniu ściemniacz – dla dłuższej żywotności żarówek LED lepiej go zdemontować.
Teoretycznie można też kupić ściemniacz dostosowany do potrzeb oświetlenia LED, jednak w obliczu pojawienia się wyżej opisanych technologii, nie ma to większego sensu. Znacznie prościej wymienić żarówki w mieszkaniu na te z możliwością ściemniania.
Po co w ogóle ściemniać światło w mieszkaniu?
Żarówki z możliwością przyciemniania to bardzo użyteczny gadżet, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią i nasz salon, pokój czy kawalerka pełni wiele funkcji. Wówczas jasne oświetlenie może towarzyszyć nam podczas pracy i nauki, a to delikatniejsze podczas wieczornego relaksu.
Dodatkowo, w przypadku żarówek LED można sterować nie tylko ich jasnością, ale także temperaturą barwową. Dzięki temu za dnia możemy otaczać się jasnym i intensywnym światłem, a wieczorem przestawić je w relaksujący, ciepły tryb.
Takie oświetlenie jest nie tylko bardziej komfortowe, ale także przyjaźniejsze dla naszych naturalnych zegarów dobowych. Dlaczego? Po prostu tak ukształtowała nas ewolucja – rano i w godzinach pracy lubimy otaczać się jasnym, stosunkowo chłodnym światłem, które dodaje nam energii i pomaga się skoncentrować. Natomiast wieczorem najlepiej czujemy się w pomieszczeniach oświetlonych bardzo delikatnym światłem, podobnym do światła kominka czy świecy. Ułatwia nam ono się zrelaksować i nie utrudnia zasypiania.
Zdecydowanie warto rozważyć zatem zakup przyciemnianych żarówek, jednak w obecnych czasach nie trzeba się już zastanawiać, jak podłączyć ściemniacz do LED, ponieważ w większości przypadków jest on po prostu zbędny.
Komentarze (0)