Jak podświetlić schody?

Wysokiej jakości oświetlenie schodów w domu jest kluczowe dla bezpieczeństwa domowników. Jednocześnie efektownie oświetlona klatka schodowa może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Dowiedz się zatem, jak poprawnie podświetlić schody oraz, jakie produkty najlepiej wykorzystać do tego celu.

Oświetlenie schodów w domu na 4 sposoby

Oświetlenie na klatce schodowej w domu może przybierać różne formy. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze:

  • Kinkiety – to najprostszy sposób na oświetlenie schodów w domu – odpowiednio dobrane kinkiety mogą być prawdziwą ozdobą klatki schodowej, ale nawet wtedy nie będą one w stanie doświetlić poszczególnych stopni. Dlatego jeżeli chcesz podkreślić architekturę swoich schodów, lepiej zdecyduj się na inny produkt.
  • Spoty LED – tego rodzaju oświetlenie zazwyczaj montuje się w ścianie wzdłuż klatki schodowej lub bezpośrednio w schodach. To świetny sposób na dokładne podświetlenie każdego ze stopni.
  • Taśma LED – z pomocą tego produktu można oświetlić schody na kilka sposobów. Taśmę LED można zamocować pod stopniami, wzdłuż stopni albo poniżej poręczy. Przyklejając taśmy LED do stopni pamiętaj, aby przewody zawsze były z tej samej strony. W innym wypadku trudno będzie ci je podłączyć do zasilania.
  • Żyrandol – jeżeli klatka schodowa jest duża i obszerna, do jej oświetlenia, można wykorzystać reprezentacyjny żyrandol. Nie jest jednak wykluczone, że oprócz tego potrzebne będzie dodatkowe oświetlenie poszczególnych stopni. Wszystko zależy od tego przy pomocy jakiego żyrandola podświetlisz schody.

Jak poprawnie oświetlić schody? 3 uniwersalne wskazówki

  • • Bez względu na to, z pomocą jakich opraw będziesz oświetlać schody pamiętaj, aby światło było skierowane w dół i nie było zbyt intensywne – w innym wypadku oświetlenie schodów mogłoby oślepiać domowników.
  • • Nie zapominaj o przełącznikach. Powinny znaleźć się zarówno na dole, jak i na górze klatki schodowej.
  • • Na klatce schodowej najlepiej sprawdza się oświetlenie o ciepłej barwie światła.

Oświetlenie schodów w domu – przydatne gadżety

Oświetlenie na klatce schodowej w domu nie musi działać wyłącznie w oparciu o przełączniki. Domownikom będzie znacznie wygodniej, jeśli zamontujesz w okolicy schodów czujniki ruchu. Tym sposobem oświetlenie schodów będzie uruchamiać się automatycznie, gdy tylko postawisz stopę na pierwszym stopniu i gasnąć, gdy czujniki przez jakiś czas nie wykryją niczyjej obecności.

Należy jedynie pamiętać o tym, aby montować czujniki na odpowiedniej wysokości. Szczególnie wtedy, gdy mieszkają z nami zwierzęta. Gdy zamontujemy czujnik wyżej, nie będziemy musieli się martwić o to, że kot czy pies, niepotrzebnie uruchamiają światło na klatce schodowej podczas nocnych spacerów.

Nie każde oświetlenie schodowe można zsynchronizować z czujnikami ruchu. Jeżeli zainteresowało Cię to rozwiązanie, polecamy Ci produkty Philips Hue. Oświetleniem z tej kategorii można sterować nie tylko z pomocą czujników, ale także aplikacji mobilnej oraz domowych asystentów głosowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć