Wymiana tradycyjnej żarówki to nic trudnego. Ale jak bezpiecznie wymienić halogen zamontowany w suficie podwieszanym lub pod szafkami w kuchni? To nic skomplikowanego. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak bezpiecznie wyjąć żarówkę halogenową z oprawy, a następnie zamontować w jej miejscu nową.

Wymiana żarówki halogenowej w 5 krokach

Jak wymienić żarówkę halogenową: KROK 1 – wyłącz zasilanie

Przed wyjęciem żarówki koniecznie wyłącz zasilanie w pomieszczeniu, w którym jest ona zamontowana.

Jak wymienić żarówkę halogenową: KROK 2 – wyciągamy zabezpieczenie

Żarówki halogenowe montuje się zazwyczaj w oprawach wyposażonych w drucik lub zawleczkę, które zabezpieczają je przed wypadnięciem. Chcąc wymienić halogen, należy delikatnie ścisnąć drucik z obu stron – wówczas zmniejszy się jego obwód i żarówka powinna sama wypaść. Jeśli tak się nie stanie, wystarczy delikatnie ją podważyć.

Jak wymienić żarówkę halogenową: KROK 3 – wykręcamy żarówkę

Jak wyciągnąć żarówkę halogenową z gniazda? Gdy oprawa nie ogranicza nam już do niej dostępu, wystarczy delikatnie przekręcić ją w lewą stronę.

Jak wymienić żarówkę halogenową: KROK 4 – wkręcamy nową żarówkę

Po demontażu starej żarówki czas zabrać się za montaż nowej. W 2018 roku Unia Europejska wycofała z rynku oprawy halogenowe, ale na szczęście dostępne są ich ledowe zamienniki, które na pozór niczym nie różnią się od halogenów. Wystarczy wcześniej upewnić się, że nowa żarówka ma ten sam trzonek i obwód, co jej poprzedniczka. Nową żarówkę delikatnie wtykamy lub wkręcamy do gniazdka – tym razem wykonując ruch w prawą stronę.

Jak wymienić żarówkę halogenową: KROK 5 – ponownie montujemy zabezpieczenie

Ostatni krok to ponowny montaż zawleczki. W tym celu delikatnie ściskamy drucik z obu stron i montujemy go w oprawie. Gotowe!

Kiedy wymiana żarówki halogenowej może wyglądać inaczej?

Opisana powyżej metoda dotyczy większych halogenów, montowanych najczęściej w ścianach i sufitach. Mniejsze modele – na przykład halogeny z trzonkiem G4 stosowane często jako oświetlenie podszafkowe – wymienia się nieco inaczej.

Jak wymienić zatem żarówkę halogenową w kuchni?

Halogeny tego typu mają kształt niewielkiej płytki. Aby się do niej dostać, należy delikatnie podważyć szkiełko oprawy, wyjąć je, a następnie wysunąć żarówkę z gniazda. Potem wystarczy wmontować w jej miejsce nowy model i ponownie umieścić szkiełko w oprawie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć