Led vs halogen – co lepsze?

Nie wiesz, jaką żarówkę wybrać? Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie LED, czy halogen? Pozwól, że podpowiemy. Już na wstępie warto zaznaczyć, że wszystkie argumenty przemawiają za żarówkami LED. Sprawdź, dlaczego oświetlenie LED stopniowo wypiera halogeny.

LED vs halogen – porównanie obu technologii

Żarówka halogenowa działa podobnie jak żarówka tradycyjna. Również wyposażona jest w żarnik i wypełniona jest gazem – w przypadku żarówek halogenowych jest to jednak halogen, zwykle jod. Krąży on wokół rozgrzanego żarnika i w efekcie zamienia się w energię, czyli światło i ciepło.

Żarówki halogenowe są nieco efektywniejsze od tych tradycyjnych – oszczędności energii szacuje się na około 15-20%. Jednak to nic w porównaniu do ledów, które pobierają podczas pracy nawet 80% mniej energii niż zwykłe żarówki wolframowe.

Żarówki LED świecą dzięki diodom elektroluminescencyjnym. W związku z tym, że nie skonstruowano dotąd diody świecącej na biało, barwę białą osiąga się na dwa sposoby:

  • • W żarówce mogą znaleźć się diody w barwach RGB (czyli kolorze czerwonym, niebieskim oraz zielonym). Razem tworzą one barwę białą.
  • • Można też użyć wyłącznie diod niebieskich oraz zastosować żółty luminofor. Wówczas żarówka także będzie świecić światłem białym.

Luminofory, z jakich obecnie korzystają producenci oświetlenia LED, pozwalają uzyskać wiele różnych barw światła białego. Jeszcze więcej możliwości daje wykorzystanie diod RGB – można dzięki nim uzyskać światło w praktycznie każdym kolorze.

Nie jest zatem prawdą, że ledy są w stanie emitować wyłącznie chłodne i nieprzyjemne dla oka niebieskie światło. Faktycznie było tak na etapie upowszechniania się tej technologii, ale obecnie korzysta ona ze znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań oświetleniowych.

Co zatem wybrać? Halogeny czy ledy?

Dylemat „halogen czy led” rozwiązała jakiś czas temu Unia Europejska. Od 2018 roku na terenie wszystkich krajów członkowskich obowiązuje zakaz produkcji i importowania żarówek halogenowych. Będą one dostępne w sklepach tylko do wyczerpania zapasów. Decyzja była oczywiście podyktowana względami klimatycznymi i koniecznością dalszych oszczędności energii.

Żarówki halogenowe mają oczywiście swoje odpowiedniki wykorzystujące technologię LED. Jeśli przepali Ci się reflektor LED w kuchni lub łazience, bez problemu zastąpisz go nowocześniejszą, ledową wersją, która powinna służyć Ci przez długie lata.

Wiesz już zatem czy lepszym wyborem będzie żarówka LED czy halogen. Obecnie stawia się już wyłącznie na ledy.

Oświetlenie do zadań specjalnych, czyli w czym halogeny są lepsze od LED?

Choć żarówki halogenowe oficjalnie zostały wycofane, są jeszcze miejsca, w których znajdują zastosowanie. Są to m.in. piekarniki. Halogeny znaczną część pobieranej energii przetwarzają na ciepło, co w przypadku oświetlenia jest oczywiście ich wadą. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby zamontować inną żarówkę w piekarniku. W tym zastosowaniu są bezkonkurencyjne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć