Jak podłączyć taśmę LED?

Taśma LED to popularne rozwiązanie, ale jak ją poprawnie podłączyć, aby użytkowanie oświetlenia było wygodne? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. W dalszej części tekstu tłumaczymy, jak podłączyć taśmę LED w trzech krokach.

Jak prawidłowo zamontować, a następnie podłączyć taśmę LED?

Krok 1. Wybieramy taśmę LED odpowiednią do danego zastosowania

Taśmy ledowe dostępne są w wielu różnych wariantach. Mogą świecić różnymi kolorami oraz odcieniami bieli. Do wyboru mamy też taśmy LED sterowane za pomocą specjalnych pilotów i aplikacji mobilnych – ich montaż wygląda nieco inaczej ponieważ zwykle wyposażone są dodatkowo w sterownik.

Wybierając taśmę LED, powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także parametrami takimi jak stopień szczelności. Do łazienki należy wybierać taśmy odporne na wilgoć. Praktycznym rozwiązaniem jest też montaż taśmy w specjalnym, wodoszczelnym profilu. Również w kuchni warto zabezpieczyć taśmę w ten sposób – ochroni to ją przed wilgocią i pryskającym tłuszczem.

Krok 2. Montujemy taśmę LED

Rozmieść taśmę w miejscu, które ma doświetlać. Pamiętaj, aby wyprowadzić przewody tak, aby potem łatwo było je podłączyć do zasilania.

Czasami taśma LED może wymagać przycięcia – można do tego wykorzystać zwykłe nożyczki, ale należy pamiętać, aby przycinać taśmę w wyznaczonych miejscach.

Większość taśm LED (w tym te dostępne w Luna Optica) posiada paski samoprzylepne, więc ich montaż jest niezwykle prosty. Wystarczy wyczyścić i odtłuścić powierzchnię, do której chcemy przykleić taśmę, a następnie ją do niej przymocować.

A jak montować taśmy ledowe w profilu? Wiele zależy tu od wybranego produktu – niektóre profile również można przymocować przy pomocy pasków samoprzylepnych, inne będą wymagać użycia wiertarki.

Krok 3. Podłączamy taśmę do zasilania.

Pod żadnym pozorem nie podłączaj taśmy bezpośrednio do prądu. Zasilacz jest konieczny! O tym jak go dopasować przeczytasz w tym artykule.

Oto, o czym warto pamiętać podczas podłączania zasilacza:

  •  Jeśli podłączasz do zasilacza więcej niż jeden odcinek taśmy, możesz to zrobić szeregowo lub równolegle. Oba sposoby zdadzą egzamin.
  • • Jeżeli taśma ma więcej niż 5 metrów, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej niż jednego zasilacza.
  • • Jeśli decydujesz się na kolorowe lub inteligentne oświetlenie, pamiętaj że między taśmą a zasilaczem powinien być jeszcze sterownik.

Gdy masz wszystkie te elementy, po prostu połącz układ w całość i podłącz zasilacz do kontaktu.

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika?

Gdy zdecydujesz się na inteligentne oświetlenie, nie musisz się przejmować przełącznikami, ponieważ taśmą można sterować przy pomocy aplikacji i różnych czujników (np. czujników ruchu). Do dyspozycji masz też specjalne włączniki, które działają w oparciu o energię kinetyczną, więc nie potrzebują zasilania z sieci. Montuje się je do ściany, korzystając z samoprzylepnych pasków dotykowych.

W przypadku standardowej taśmy LED trzeba po prostu poprowadzić przewody od zasilacza do przełącznika. W przypadku oświetlenia podszafkowego, można też umieścić przełącznik w profilu, łącząc go z taśmą przy pomocy lutownicy. Najlepiej, aby zajął się tym profesjonalista.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć