Spis treści

Sposób rozplanowania oświetlenia w naszym domu oraz wybór odpowiednich żarówek, o konkretnej mocy i temperaturze barwowej, ma ogromy wpływ na nasze samopoczucie. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła, które umożliwią dowolne kształtowanie przestrzeni. Oświetlenie dzielimy na: główne, punktowe i dekoracyjne. W tym artykule pod lupę bierzemy żyrandole, które są najznamienitszymi przedstawicielami sufitowego oświetlenia głównego, zwane również królowymi lamp.

Historia Żyrandoli

Historia żyrandoli jest dłuższa od… historii elektryczności i żarówki. Jak to możliwe? Otóż pierwsze żyrandole były konstrukcjami, na których ustawiano po prostu świeczki. Polikandyliony, które miały kształt ażurowego dysku z ramionami, na których można było umieścić nawet kilkanaście świeczek.

Pierwsze, bizantyjskie żyrandole, pochodzące z V-VI wieku – były wykonane z solidnego metalu. Początkowo żyrandole pojawiały się wyłącznie w domach najzamożniejszych ludzi, w pałacach i rezydencjach oraz w kościołach. Powodem tego stanu rzeczy były oczywiście koszty – ciężkie żyrandole wykonane z wysokiej jakości metali były zbyt drogie dla zwykłych śmiertelników.

Żyrandole upowszechniły się dopiero dziesięć wieków później. W XV wieku zaczęto produkować ich tańsze, drewniane odpowiedniki, co pozwoliło na oświetlenie za ich pomocą mniej zamożnych domostw.

Okres baroku i renesansu to prawdziwa oświetleniowa rewolucja – powstające w tamtym okresie żyrandole były wielopiętrowe (składały się z kilku okręgów różnej wielkości) oraz bogato zdobione: mosiężnymi płytkami, szkiełkami, lusterkami i kryształami. Wszystkie te zabiegi sprawiały, że źródła światła były niezwykle efektowne, ale również zdecydowanie bardziej efektywne – światło świec obijało się i załamywało w szklanych i kryształowych dodatkach, zwielokrotniając swoją moc.

Przełom wieku XVII i XVIII to początek wytwarzania żyrandoli z dmuchanego szkła – najbardziej efektowne egzemplarze (również kolorowe!) wyszły spod ręki włoskiego designera i architekta Gio Ponti, który tworzył na weneckiej wyspie Murano.

Druga połowa XIX wieku to czas, w którym rozpoczęto masową produkcję żarówek, a wraz z nimi – elektrycznych żyrandoli. Kryształowe elementy stały się zbędne, a zapotrzebowanie na prostsze i bardziej dostępne cenowo żyrandole stale rosło. Proste, elektryczne żyrandole rozpowszechniły się na początku XX wieku. Urosła im wówczas również konkurencja w postaci kinkietów, czy lamp biurkowych.

Do idei niezwykłych w formach żyrandoli powrócono w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Z tego okresu pochodzą najbardziej oryginalne żyrandole, jak choćby model Birdie z uskrzydlonymi żarówkami (autorstwa Ingo Maurera), czy żyrandol Dear Ingo wykorzystujący formę łamanej lampki biurkowej (autorstwa Rona Gilada, który stworzył ją z dedykacją dla Ingo Maurera).

Współczesne żyrandole to nieograniczony wybór różnego rodzaju form, rozmiarów i kolorów. W dobrze wyposażonym sklepie zaopatrzymy się w lampy wiszące, które będą pasowały do wnętrz urządzonych w różnych stylach, od najmodniejszych obecnie: skandynawskiego i loftowego (industrialnego), przez wnętrza klasyczne, po pomieszczenia urządzone w stylu rustykalnym, prowansalskim, czy glamour.

Rodzaje żyrandoli

Zadaniem żyrandola jest zawsze porządne oświetlenie całego pomieszczenia – stanowi on główne źródło światła we wnętrzu. I choć żyrandol to przede wszystkim przedmiot użytkowy, równie ważna jest jego rola dekoracyjna. Lampy wiszące mają nadawać ton pomieszczeniu i podkreślać jego charakter. Żyrandol powinien pasować do stylu i wyposażenia danego wnętrza – decyzja o jego wyborze powinna być więc dobrze przemyślana.

Granice między żyrandolami tradycyjnymi i klasycznymi a nowoczesnymi może być naprawdę cienka, a chęć zakwalifikowania konkretnego modelu do określonego stylu – często wręcz niemożliwa.

Najciekawsze egzemplarze lamp wiszących to przykład zmyślnego łączenia wielu styli z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Aby ułatwić Klientom wybór idealnego żyrandola – producenci i właściciele sklepów dzielą je najczęściej na łatwe do przeglądnięcia kategorie.

 • Żyrandole kryształowe / szklane – lampy ze szkła, ze szklanymi, bądź kryształowymi elementami to żyrandole gustowne i eleganckie, wprowadzające do pomieszczeń luksus i nadające aranżacji wnętrza ekskluzywnego charakteru; żyrandole kryształowe i szklane wpiszą się w niemal każdy styl dekoratorski;

Żyrandol kryształowy

 • Żyrandole abażurowe – współczesne żyrandole abażurowe to połączenie ponadczasowej elegancji z nowoczesnym designer; tekstylne abażury gwarantują ciepłe, delikatnie rozproszone światło, które pozwala na zbudowanie ciepłej i przytulanej atmosfery we wnętrzach; abażury wykonane z innych materiałów to awangardowe rozwiązanie, oświetlające przestrzeń równomiernie;

 • Żyrandole z elementami drewnianymi – w tej kategorii zbierane są lampy, których osłonki lub obudowy źródeł światła są wykonane z drewna; drewno może mieć naturalny kolor lub być dowolnie barwione; to najczęściej proste w formie, minimalistyczne żyrandole, które sprawdzą się zarówno w niewielkich, klasycznych pomieszczeniach, jak i dużych, otwartych wnętrzach, urządzonych w hołdujący naturze stylu skandynawskim, bądź chłodnym stylu loftowym;

 • Żyrandole plastikowe – to lampy sprawdzające się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka, w których panuje wysoka wilgotność powietrza, a sama lampa narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia, tłuste opary lub dym; plastik to materiał, który jest najłatwiejszy do utrzymania w czystości; w zależności od formy i kolorystyki – będzie pasował do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach;

Żyrandol plastikowy

 • Żyrandole papierowe – to z reguły najtańsze rodzaje lamp, często stosowane jako rozwiązanie tymczasowe ze względu na ich niską cenę, są trudne do utrzymania w czystości, dlatego raczej nie bierze się ich pod uwagę jako lampy mające służyć w domu latami;

 • Żyrandole ledowe – to lampy mające różne formy i kolory, wykonane z różnych materiałów i pasujące do różnych aranżacji wnętrz, ich wspólnym mianownikiem jest źródło światła – LED, światło nowoczesne i energooszczędne;

 • Żyrandole nowoczesne – to minimalistyczna forma i oszczędna kolorystyka; ich ważną cechą jest uniwersalność – nowoczesne żyrandole harmonijnie wpisują się w różnego rodzaju wnętrza, mniejsze i większe, urządzone w różnych stylach;

nowoczesne żyrandole włoskie

 • Żyrandole z wiatrakiem – o tzw. lampo wentylatory, które poza oświetlaniem pomieszczenia pełnią również funkcję cyrkulacyjnego wentylowania (schładzania powietrza poprzez wprawianie go w ruch);

Klasyczne żyrandole to te nawiązujące do pierwotnych polikandylionów, na których ustawiano świeczki. Mogą mieć kształt koła z miejscem na kilka żarówek albo źródła światła rozmieszczone są na ramionach konstrukcji lamp (tworząc również kształt koła).

Najczęściej spotykane żyrandole z ramionami to lampy: trzyramienne, pięcioramienne, siedmioramienne, ośmioramienne i dziesięcioramienne. Oczywiście im ramion jest więcej, tym więcej jest źródeł światła. Wprost proporcjonalnie wzrasta również waga i wielkość żyrandola.

Żyrandole w różnych stylach

Żyrandole mogą być zrobione z różnych materiałów, mieć różny kształt i różną liczbę ramion. Mogą być również nowoczesne i posiadać dodatkowe funkcje (tj. czujnik ruchu, możliwość ściemniania, wiatrak) lub być stylizowane i postarzane, a nawet… stare, znalezione na targach staroci.

Żyrandole różnią się również między sobą regionalnie. Oto najbardziej charakterystyczne style żyrandoli, biorąc pod uwagę kraj ich pochodzenia:

 • Żyrandole w stylu angielskim – pomieszczenia urządzone w stylu angielskim są komfortowe i eleganckie, pełne przytulnych akcesoriów, naturalnych materiałów oraz dekoracji i bibelotów z duszą; charakterystyczne dla tego stylu są solidne drewniane meble i kwieciste tkaniny, a bazą kolorystyczną – neutralne beże; żyrandole w stylu angielskim wpisują się w te zapraszające do spędzania w nich czasu wnętrza, to najczęściej lampy z tekstylnymi abażurami lub klasyczne, ale nie przytłaczające żyrandole z kryształkami oraz elementami wyglądającymi jak świeczki;

 • Żyrandole w stylu skandynawskim – styl skandynawski to trend dekoratorski hołdujący prostocie, lekkim formom, naturalnym materiałom i jasnym, dobrze oświetlonym wnętrzom; lampy w stylu skandynawskim są proste i lekki w formie, często okrągłe i ażurowe; ich wykończenie zależy w dużym stopniu od odmiany stylu skandi – skandynawskie żyrandole nawiązujące do stylu industrialnego będą metalowe, surowe i oszczędne w formie, scandi z elementami rustykalnymi to żyrandole w nieco cieplejszej odmianie, miedziane bądź z drewnianymi elementami;

 • Żyrandole w stylu włoskim – to przede wszystkim lampy szklane, z szklanymi kloszami i kryształami, nawiązujące do osiemnastowiecznych weneckich żyrandoli z dmuchanego szkła;

 • Żyrandole w stylu prowansalskim – Prowansja we wnętrzach do kamienne podłogi, gliniane donice, białe, drewniane meble i lawenda; do pomieszczeń urządzonych w tym stylu będą pasowały różnego rodzaju żyrandole: od klasycznych lamp kryształowych, przez żyrandole mosiężne i pokryte patyną, po lampy z kutego metalu, stylizowane na uliczne latarnie.

Komplety – czy warto?

W obrębie mieszkania, czy domu będziemy z pewnością potrzebować więcej niż jednego żyrandola. Z reguły decydujemy się na różne modele w poszczególnych pomieszczeniach – tak, by całość nie nużyła. Ponadto każde z urządzanych pomieszczeń ma nieco inne funkcje, a co za tym idzie – również inne wymagania dotyczące jakości i rodzaju materiału oraz wielkości lampy.

O ile w obrębie mieszkania i domu możemy łączyć różne style, urządzając poszczególne pomieszczenie wedle własnych upodobań (np. salon może być wnętrzem w stylu industrialnym, a sypialnia – wnętrzem rustykalnym lub w klimacie prowansalskim) – to już w jednym pomieszczeniu warto zachować umiar i dobrze zaplanować wszystkie elementy wyposażenia.

Pomocne mogą się okazać komplety oświetlenia, w skład których wchodzą np. żyrandol oraz kinkiety i lampki stojące (biurkowe i podłogowe). Różnią się one wielkością i funkcjonalnością, ale łączy je jeden, główny motyw przewodni (np. kształt klosza, czy kolor). To dobry wybór dla mniejszych salonów, w których wprowadzenie zbyt wielu, zupełnie różnych źródeł światła mogłoby skutkować męczącym chaosem i brakiem harmonii we wnętrzu.

W przestronnych wnętrzach możemy z powodzeniem zestawiać żyrandole z innymi lampami, również takimi, które pozornie do siebie nie pasują – zanim jednak przystąpimy do zakupów, dobrze przemyślmy efekt, który chcemy uzyskać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola?

Szeroki wybór żyrandoli z jednej strony ułatwia dobranie idealnego żyrandola do naszego domu lub mieszkania, a z drugiej strony… łatwo „zginąć” w natłoku pięknych oświetleniowych propozycji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola? Oto najważniejsze punkty żyrandolowej checklisty:

 • Rozmiar ma znaczenie! Wielkość żyrandola zależy od wielkości wnętrza; w małych pomieszczeniach (przedpokój, łazienka, mała kuchnia, mały pokój) – najlepiej powiesić żyrandol, którego średnica nie przekroczy 50 cm; większe egzemplarze powinny zawisnąć w salonie lub nad jadalnianym stołem (w tym wypadku średnica żyrandola powinna być nieco mniejsza niż szerokość stołu). Uznaje się, że żyrandol może być nieco „za duży” w stosunku do wnętrza (będzie to wyglądało zdecydowanie lepiej, niż sytuacja odwrotna, w której żyrandol byłby za mały w stosunku do wnętrza);

 • Kolor lampy dopasuj do wyposażenia wnętrza. Tutaj można zastosować jedno z trzech rozwiązań: dobrać żyrandol w kolorystyce zgodnej z kolorystyką dominującą we wnętrzu; postawić na żyrandol transparentny (szklany) lub w kolorze neutralnym (np. pasującym do stolarki okiennej lub podłogowej, szary, biały lub beżowy); albo wybrać żyrandol w kolorze kontrastowym w stosunku do kolorystyki dominującej we wnętrzu (będzie wówczas przyciągał wzrok i stanowił główny element dekoracyjny pomieszczenia);

 • Materiał z którego wykonany jest żyrandol powinien być dopasowany do stylu, w którym urządzone jest wnętrze (np. żyrandole kryształowe pasują do wnętrz klasycznych i glamour, metalowe – do wnętrz industrialnych, a plastikowe – do pomieszczeń urządzonych w stylu retro), ale również do funkcjonalności konkretnego pomieszczenia (żyrandole w łazienkach będą narażone na dużą wilgotność, a te zawieszone w kuchni – na tłuste zabrudzenia; jedne i drugie powinny być zatem odporne na wodę i łatwe do utrzymania w czystości);

 • Styl żyrandola dopasuj do stylu wnętrza. Żyrandol można dobrać do wielu aranżacji. Klasyczne, kryształowe żyrandole to must have w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour. Z kolei nowoczesne i wielobarwne żyrandole doskonale skomponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu boho, a do stylu vintage będą pasowały autentyczne (bądź stylizowane na autentyczne) żyrandole z początku XX wieku. We wnętrzach loftowych i skandynawskich sprawdzą się proste, metalowe żyrandole – bez przesadnych zdobień, w klasycznych kolorach: czarnym lub srebrnym.

 • Ceny żyrandoli zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i kończą… właściwie się nie kończą! Cena lampy zależy przede wszystkim o jakości i ilości użytego do jej skonstruowania materiału oraz stopnia skomplikowania projektu. Jeżeli planujemy zainwestować w wysokiej jakości żyrandol – upewnijmy się, że będzie pasował do wnętrza, w którym panujemy go powiesić (gabarytowo i stylistycznie). Jeżeli dopiero planujemy wyposażenie pomieszczeń w nowym domu – lepiej zdecydujmy się na żyrandol tymczasowy (choćby tani, papierowy), a ostateczną decyzję podejmijmy, gdy już wszystkie elementy umeblowania będą na swoim miejscu.

 • Producenci lamp prześcigają się w dostarczaniu nam oryginalnych wzorów żyrandoli. Nie zapominajmy jednak, że żyrandol ma być przedmiotem użytkowym i sprawdzać się w roli głównego oświetlenia pomieszczenia – zawsze bierzmy pod uwagę doświadczenie producenta, które powinno przekładać się na jakość jego wyrobów, bezawaryjność i niskie koszty eksploatacyjne lamp.

Żyrandol dobrze dobrany

Dobry żyrandol to żyrandol dobrze dobrany do wnętrza, jego charakteru oraz funkcjonalności. Kiedyś żyrandole były głównym źródłem światła wyłącznie w salonach i jadalniach. Obecnie, coraz śmielej wkraczają do sypialni, kuchni, a nawet łazienki.

Oto 5 podstawowych zasad, o których należy pamiętać wybierając żyrandole:

 1. Żyrandole z transparentnymi kloszami (lub „gołymi” żarówkami) dają jasne i rozproszone światło, powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie jest porządnie oświetlone.

 2. Żyrandole z kloszami nieprzepuszczającymi światła pozwalają zbudować nastrojowy klimat we wnętrzu, oświetlają wyłącznie wybrane fragmenty pomieszczenia, optycznie zmniejszają przestrzeń i sprawiają, że jest bardziej przytulna.

 3. Kierunek strumienia światła może optycznie podwyższyć pomieszczenie (gdy światło skierowane jest ku górze, na sufit) lub optycznie je obniżyć (gdy światło skierowane jest do dołu lub żyrandol jest nisko zawieszony).

 4. Umieszczenie lamp przy lustrach lub w taki sposób, by ich światło odbijało się w lustrach – optycznie powiększamy przestrzeń i rozjaśniamy ją.

 5. Żyrandole w odważnych kształtach i kolorach będą stanowiły główny element ozdobny salonu i odciągną uwagę od ewentualnie mniej ciekawych detali aranżacji.

Co wziąć pod uwagę wybierając żyrandole do konkretnych pomieszczeń?

Żyrandol do salonu

Salon to najbardziej reprezentacyjna część domu, miejsce, w którym przyjmujemy gości i odpoczywamy. Im większy jest nasz salon – tym bardziej efektowny może być żyrandol. Z kolei małego salonu nie warto przeciążać żyrandolem bardzo okazałym, bo to optycznie zmniejszy przestrzeń.

Żyrandol powinien harmonijnie komponować się z wnętrzem i nie „męczyć oka” – zarówno designem, jak i światłem (jego intensywnością i sposobem padania na poszczególne części salonu).

Żyrandol do jadalni

Jadalnia to drugie z kolei pomieszczenie, w którym żyrandole wyglądają jak najbardziej na miejscu. W jadalni lampy wiszące pełnią funkcję światła punktowego – ich zadaniem jest odpowiednie oświetlenie stołu.

Żyrandol powinien mieć średnicę mniejszą od szerokości stołu (lub jego średnicy w wypadku stołu okrągłego) i nie powinien być powieszony zbyt nisko nad stołem (optymalna wysokość, na której zawieszony powinie być żyrandol to kilka lub kilkanaście centymetrów ponad czubkami głów osób siedzących przy stole – lampa nie będzie wówczas zasłaniała współbiesiadników, a wstając nie będziemy o nią zahaczać głowami, bądź ramionami).

Żyrandol do kuchni

W kuchni, podobnie jak w łazience, może być więcej wilgoci, ale również tłustych oparów i dymu. Z reguły w kuchni panuje również wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach temperatura.

Wybierając żyrandol do tego pomieszczenia weźmy więc pod uwagę przede wszystkim materiał oraz formę żyrandola – powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Unikajmy żyrandoli z elementami papierowymi i dużą ilością kryształków – postawmy raczej na plastik i ceramikę. Wielkość, styl i kolorystykę lampy dobierzmy do wnętrza i jego wyposażenia.

Żyrandol do sypialni

Rozmiar żyrandola uzależnijmy od wielkości naszej sypialni, a kolor i styl – od reszty wyposażenia oraz efektu, który chcemy osiągnąć. W beżowych, klasycznych sypialniach świetnie sprawdzą się konwencjonalne żyrandole kryształowe, które dodadzą wnętrzu romantycznego i królewskiego charakteru.

Do sypialni nowoczesnych możemy wybrać klasyczne żyrandole kryształowe, szklane lub plastikowe, w nieklasycznych kolorach, np. czarne, różowe, bądź wielokolorowe. W sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim, bądź industrialnym – sprawdzą się proste, drewniane lub metalowe lampy wiszące. W sypialni ważny jest nastrój, który będzie współtworzyło właśnie światło z żyrandola – zadbajmy o to, by sprzyjał wyciszeniu i odpoczynkowi.

Żyrandol do łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które wymaga zastosowani żyrandoli ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów, które nie będą reagować ze stale obecną w pomieszczeniu wilgocią. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim żyrandole szklane i kryształowe, niewielkich rozmiarów i krótsze niż w innych pomieszczeniach (tak, by nie zahaczyć ich choćby zarzucanym na plecy ręcznikiem). Żyrandol w łazience warto powiesić tak, by światło odbijało się w lustrze bądź lustrach – taka wyjątkowa gra świateł sprawi, że we wnętrzu zapanuje luksusowa atmosfera, godna królewskiej łaźni.

Żyrandol do przedpokoju i na korytarz

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie w domu i jego wizytówka – żyrandol może (a wręcz powinien!) być efektowny. Przedpokoje i korytarze to najczęściej wąskie i długie przestrzenie, które możemy wymodelować dobierając odpowiedni lampy i właściwie je rozmieszczając. Żyrandol do przedpokoju nie może mieć zbyt dużej średnicy (tak, by nie było wrażenia, że zajmuje sufit od ściany do ściany – to optycznie zwęzi wnętrze), a w wyjątkowo długich przedpokojach i korytarzach warto pomyśleć o uzupełnieniu głównego źródła światła pasującymi doń kinkietami ściennymi.

Żyrandol do pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy to miejsce wyjątkowe, które zasługuje na wyjątkowy żyrandol. Możemy postawić na prosty, uniwersalny w kolorystyce i formie żyrandol, który będzie pasował do podlegającego kolejnym metamorfozom dziecięcego pokoju lub wybrać jedną z specjalnych lamp, dedykowanych dzieciom (w kolorach różowych lub niebieskich, w kształcie ulubionych zabawek lub bajkowych postaci). W pokoju dziewczynki sprawdzą się również klasyczne, kryształowe żyrandole – mała księżniczka będzie zachwycona!

Żyrandole do pomieszczeń specjalnych

Żyrandole w pomieszczeniach specjalnych, takich jak hotele i apartamenty, biura i sale konferencyjne, sale bankietowe, czy kościoły to oświetlenie, które musi być zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe. Dobierając żyrandole do pomieszczeń specjalnych warto mieć świadomość, że światło może mieć ogromny wpływ na wizerunek hotelu, czy firmy.

Dobrze dobrane oświetlenie przełoży się na komfort osób korzystających z miejsc użyteczności publicznej, poprawi motywację pracowników, ułatwi komunikację z klientami i współpracownikami w budynkach biznesowych. Żyrandole i inne elementy oświetleniowe we wnętrzach służących rekreacji oraz w kościołach pozwalają na nadanie nowego wymiaru przestrzeni, a także dowolną zmianę dynamiki poprzez sterownie kolorem i natężeniem światła.

Nasz sklep internetowy z oświetleniem – lunaoptica.pl

Lunaoptica.pl to sklep internetowy oferujący swoim Klientom bogatą ofertę różnego rodzaju lamp. Nasze żyrandole to lampy pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość i oryginalność swoich produktów.

Kategoria „lampy wisząca” podzieliliśmy na czytelne podkategorie, aby maksymalnie ułatwić Państwu przeglądanie oferty i ułatwić proces podejmowania decyzji. Możecie Państwo wybierać m.in. spośród żyrandoli: abażurowych, kryształowych i klasycznych, a także ledowych, czy nowoczesnych.

Uważnie śledzimy trendy na rynku oświetleniowym i szybko na nie reagujemy wprowadzając do naszego sklepu nowości, czego przykładem są choćby najmodniejsze obecnie lampy loftowe, czy lampy betonowe. Z myślą o naszych stałych klientach, którzy doskonale znają naszą ofertę – stworzyliśmy kategorię „nowe produkty”, w której umieszczamy wszystkie nowości. Z kolei lampy w super cenach znajdziecie Państwo w zakładce „wyprzedaże”.

Każdy żyrandol w naszym sklepie jest szczegółowo opisany: od koloru i dokładnych rozmiarów lampy, przez pasujące doń źródła światła i klasę efektywności energetycznej, po termin realizacji zamówienia.

Najczęściej zadawane pytania w naszym sklepie

Żyrandol – jak go dobrze podłączyć?

Zamontowanie żyrandola najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi. Jeżeli jednak mamy podstawową wiedzę na temat – możemy to samodzielnie. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz postępować zgodnie z instrukcją.

 • Należy odciąć dopływ prądu do przewodów wystających z sufitu, czyli wyłączyć odpowiedni bezpiecznik; aby upewnić się, czy wyłączyliśmy odpowiedni bezpiecznik, próbnikiem elektrycznym dotykamy kolejno nieizolowanych końcówek przewodów – lampa próbnika nie powinna się świecić;

 • Odpowiednie umiejscowienie haka na żyrandol (blisko przewodów, tak aby osłona lampy je zakryła) oraz właściwe zamontowanie go (metodę należy dobrać do rodzaju sufitu oraz ciężaru żyrandola);

 • Podłączenie przewodów wymaga w pierwszej kolejności usunięcia fragmentu izolacji z kabli (około 1 cm), w tym momencie można również skrócić kable, jeżeli są zbyt długie i istnieje ryzyko, że nie zmieszczą się w osłonie lampy); następnie łączymy przewody z plastikowymi kostkami (w tym celu należy poluzować śrubkę w kostce, a po umieszczeniu w niej kabla – skręcić ją); kolejnym krokiem jest powieszenie lampy na haku i ustawienie poziomu i wysokości ; po przykręceniu przewodów lampy do odpowiednich kostek (zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy) – chowamy przewody w osłonce lampy.

Jak czyścić żyrandol?

O żyrandole trzeba dbać i czyścić je regularnie. Sposób pielęgnacji należy dobrać do materiału, z którego są wykonane. Najbezpieczniej jest postępować zgodnie z wytycznymi producenta, a o dodatkowe rady dotyczące pielęgnacji konkretnego modelu lampy – zapytać sprzedawcę.

 • Elementy szklane i kryształowe – są podatne na matowienie, dobrze widoczny jest na nich kurz oraz nieestetyczne zacieki; tego typu żyrandole najlepiej myć wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, a po wyschnięciu – przetrzeć je roztworem octu;

 • Abażury tekstylne – sposób postępowania zależy od rodzaju tkaniny, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta; żadnemu abażurowi tekstylnemu nie powinno zaszkodzić przecieranie szmatka z mikrofibry i odkurzanie;

 • Żyrandole z elementami drewnianymi – brud można usunąć suchą szmatką z mikrofibry lub miotełką, a do pielęgnacji należy stosować odpowiednie preparaty z woskiem oraz regularnie polerować drewno;

 • Żyrandole z pergaminu – to bardzo delikatny materiał, którego nie wolno zmoczyć; należy często i regularnie wycierać kurz (na sucho!), a ewentualne zabrudzenia można próbować usunąć z powierzchni pergaminu gumką do mazania;

 • Żyrandole z tworzywa sztucznego – są najłatwiejsze do utrzymania w czystości, można przecierać się wilgotną szmatką, a poszczególne elementy myć w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Czy żyrandol jest środkiem trwałym? Czy można odliczyć VAT?

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne są uznawane przez organy podatkowe za odrębne środki trwałe, pod warunkiem, że nie są trwale połączone z budynkiem. Żyrandol będzie więc środkiem trwałym, jeżeli można go odłączyć bez uszkadzania konstrukcji lampy oraz konstrukcji budynku (stropu, instalacji itp.). Oświetlenie jest klasyfikowane do rodzaju 808 KŚT (Kwalifikacja Środków Trwałych): narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe.

Przedsiębiorca nabywający środek trwały płaci przy zakupie podatek VAT, który jest zawarty w cenie sprzedaży. Nie w każdym przypadku będzie jednak istniała możliwość pełnego odliczenia VAT – zależy to m.in. od zakresu, w jakim nabyty towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Czy żyrandol musi mieć uziemienie?

Wg aktualnych przepisów, w instalacji oświetleniowej powinien znajdować się przewód uziemiający.

Czy można zamontować żyrandol na suficie podwieszanym?

Sufit podwieszany wykonany z płyty kartonowo – gipsowej nie jest przeszkodą do zamontowania żyrandola, choć należy pamiętać, że najbezpieczniejsze jest zamontowanie lampy do sufitu właściwego. Pod uwagę należy również bezwzględnie wziąć wagę żyrandola – wytrzymałość mocowań powinna być choć odrobinę większa niż wymaga tego ciężar lampy. Przyjmuje się, że bezpośrednio na płycie kartonowo – gipsowej nie można wieszać przedmiotów cięższych niż 5 kilogramów.

W przypadku większych i bardziej okazałych żyrandoli będziemy więc musieli znaleźć belki mocujące (lub na etapie planowania oświetlenia – specjalnie wzmocnić miejsce, w którym będziemy wieszać lampę) oraz odpowiednio rozmieścić wieszaki (tak by ciężar żyrandola rozkładał się równomiernie). Kluczowe dla prawidłowego zamontowania żyrandola jest dobranie odpowiedniego mocowania dla konkretnego rodzaju stropu.

Czym żyrandol różni się od plafonu i kinkietu?

Żyrandole to lampy wiszące, za którymi przemawia elegancja i ponadprzeciętne walory estetyczne. Żyrandol pełni nie tylko rolę użytkową, ale również dekoracyjną (w niektórych przypadkach to funkcja dekoracyjna jest tą główną). Plafony to lampy przylegające do sufitu, bez możliwości regulowania wysokości ich zawieszenia.

Mogą być alternatywą dla żyrandoli przede wszystkim w mniejszych i niższych pomieszczeniach, w których lampa wisząca byłaby za duża. Światło z plafonów najczęściej delikatnie oświetlają sufit, optycznie powiększając przestrzeń i dodając im nastrojowości.

Współczesne plafony w niczym nie przypominają niezbyt urodziwych lamp z okresu socrealizmu (poza modelami, które świadomie do nich nawiązują), a większość z nich nadaje się do zamontowania również na ścianach. Kinkiety do lampy o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej powieszenie ich na ścianach. Pierwowzorem kinkietów były lampy olejowe (z francuskiego „quinquet” oznacza właśnie lampę oliwną lub olejową).

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć