Idealna lampa do czytania – sprawdź, jak wybrać ją dobrze

Wieczór z fascynującą lekturą, w ulubionym fotelu i kubkiem gorącej herbaty na stoliku obok, to  dla wielu idealny sposób na zrelaksowanie się po pełnym wyzwań dniu. W takiej chwili liczy się przede wszystkim to, by było nam wygodnie, by książka była wciągająca a herbata zbyt szybko się nie skończyła i w sumie doskonale to rozumiemy. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest także odpowiednie oświetlenie do czytania – aspekt, który niestety wyjątkowo często jest pomijany. Tymczasem dobre oświetlenie podczas czytania ma niebagatelny wpływ na to jak szybko męczą się oczy, na ilość przyswajanego tekstu oraz na ogólny komfort wypoczynku. Niestety wiele osób nie potrafi zdecydować np. jakie światło do czytania – ciepłe czy zimne – będzie wspierać wzrok i ułatwiać lekturę. Dlatego poniżej znajdziecie wszystko co warto wiedzieć o odpowiednio dobranym oświetleniu do czytania, tak by stało się ono jeszcze większą przyjemnością!

Jakie światło do czytania w salonie? Jaką lampę wybrać?

Jeśli masz w zwyczaju czytać w fotelu lub na kanapie, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie światło do czytania wybierasz najczęściej oraz w jakim miejscu ustawione jest jego źródło. Zasada w tym przypadku jest prosta – źródło światła powinno być ustawione bezpośrednio za osobą czytająca, tak by oświetlony został wyłącznie czytany tekst. Niestety większość z nas wciąż wychodzi z błędnego przeświadczenia, że podczas czytania źródło światła powinno być skierowane bezpośrednio na osobę czytającą – wpływa to negatywnie nie tylko na ilość przyswajanego tekstu, ale powoduje także znacznie szybsze męczenie się wzroku. W rezultacie może skutkować to szybszym znużeniem nawet o wczesnej porze, bólami głowy i rozdrażnieniem – a nie o to przecież chodzi. Dla maksymalnego komfortu podczas czytania warto zatem wybierać lampy, które umożliwiają takie ustawienie, by oświetlać wyłącznie czytany tekst – doskonale w tej roli sprawdzą się lampy stojące lub lampy stołowe, ustawione w odpowiedniej odległości. Jeśli często zmieniasz miejsce, w którym czytasz lub za każdym razem przybierasz inną pozycję – wybierz lampę, która wyposażona w system umożliwiający zmianę wysokości lub kąta nachylenia. Dzięki takim funkcjom będziesz mógł precyzyjne regulować kąt padania światła w zależności od potrzeb. Jednocześnie warto pamiętać, że optymalna odległość pomiędzy źródłem światła a czytanym tekstem powinna wynosić od 30 do 40 centymetrów.

Kolejną istotną kwestią jest temperatura i barwa światła do czytania. Nie od dziś wiadomo bowiem, że te dwa parametry mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Zatem jaka barwa światła do czytania najbardziej sprzyja czerpaniu przyjemności z lektury? Lampa powinna emitować ciepłe światło, o wartościach pomiędzy 2700-3300K. Udowodniono bowiem, że światło w takim kolorze sprzyja rozluźnieniu i relaksowi, a przy tym nie działa pobudzająco. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by maksymalnie przyswoić czytany tekst wybierz raczej lampę emitującą światło zimne lub neutralne, którego wartości będą oscylować w granicach od 3400 do 7000K. Im wyższa temperatura barwowa, tym większy wpływ światła na efektywność czytanego teksu i skupienie – warto to wykorzystać podczas nauki, jednak niekoniecznie podczas wieczornego czytania.

Co z czytaniem w łóżku? Jakie oświetlenie wybrać?

Wielu z nas nie wyobraża sobie zaśnięcia bez przeczytania kilku stron ulubionej książki lub gazety. To zdecydowanie lepsza opcja, niż zasypianie w towarzystwie niebieskiego światła telewizora lub smartfona, jednak wymaga optymalnego światła do czytania, które z jednej strony będzie komfortowe dla oczu, z drugiej zaś – nie będzie przeszkadzało osobie śpiącej obok. Rozwiązaniem, które najlepiej odpowie na pytanie, jakie światło do czytania sprawdzi się w łóżku, są kinkiety z ruchomym wysięgnikiem, dzięki któremu będziesz mógł skierować wiązkę światła dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. W zależności od modelu, ruchome kinkiety oferują regulację w zakresie góra-dół, prawo- lewo lub zakresie kąta padania światła. Warto wybrać model, który będzie maksymalnie dopasowany do tego, jakie oświetlenie do czytania preferujesz. Większość kinkietów wyposażonych jest we wbudowane źródło światła – w takim przypadku warto wybrać model, który emituje ciepłe i niepobudzającą wiązkę światła. Jednocześnie w przypadku kinkietów ważne jest, by wiązka światła była bezpośrednia, a dyfuzor umożliwiał jej skupianie – lampy z abażurem doskonale sprawdzą się przy budowaniu nastroju, jednak emitowane przez nie światło będzie niewystarczające do efektywnego czytania

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć