Barwa światła

Barwa światła to jeden z najważniejszych parametrów domowego oświetlenia. Dlaczego? Ponieważ od tego jaką barwą światła będziemy się otaczać, zależy nasze samopoczucie! Jaka barwa światła sprawdzi się więc w kuchni, a jaka w łazience lub sypialni?

Temperatura barwowa – co to właściwie jest? I co ma wspólnego z barwą światła?

Temperatura barwowa to parametr określający, jak ciepłe jest światło. Potocznie nazywa się go barwą światła, więc obu terminów można używać wymiennie.

Temperaturę barwową wyraża się w Kelwinach. Skala przedstawia się następująco:

  • poniżej 3300 K – barwa światła ciepła
  • 3300 K – 5000 K – barwa światła neutralna
  • powyżej 5000 K – barwa światła chłodna.

Poszczególne barwy światła różnie oddziałują na nasze organizmy, o czym za chwilę więcej opowiemy.

Barwa światła dziennego a samopoczucie

Nie tylko żarówki emitują światło o różnych temperaturach barwowych. Słońce również świeci światłem o różnych barwach – do południa jest dość chłodne, a potem stopniowo się ociepla.

Nasze organizmy przyzwyczaiły się do tego cyklu, w efekcie czego chłodne światło dodaje nam energii i pobudza, natomiast ciepłe relaksuje i stopniowo przygotowuje ciało do nocnego wypoczynku.

Oświetlając dom, powinniśmy o tym pamiętać. Jeśli zignorujemy właściwości poszczególnych barw światła – i przykładowo, będziemy spędzać wieczory w salonie oświetlonym bardzo chłodnym światłem – możemy rozregulować sobie naturalny zegar dobowy. To z kolei może prowadzić do problemów z zasypianiem, trudności z koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet depresji.

Dobieramy barwę światła do poszczególnych pomieszczeń w domu

  • Jaka barwa światła będzie odpowiednia do sypialni – w sypialni rekomendujemy stosować światło o barwie ciepłej i bardzo ciepłej. Żarówki o barwie chłodnej najlepiej całkowicie wyeliminować z tego pomieszczenia (dotyczy to także ekranów LED, które również emitują chłodne światło).

  • Jaka barwa światła będzie odpowiednia do salonu – w salonie również najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej barwie. Wyjątkiem są strefy przeznaczone do pracy i nauki.

  • Jaka barwa światła będzie odpowiednia do pracy – nad biurkiem warto zamontować oświetlenie o neutralnej lub chłodnej barwie, ponieważ wspomaga ono koncentrację. Nie nadużywajmy go jednak wieczorem, aby nadmiernie nie pobudzać się przed snem.

  • Jaka barwa światła będzie odpowiednia do kuchni – nad blatami roboczymi najlepiej zamontować światło o chłodnej barwie, natomiast nad stołem – światło o barwie ciepłej.

  • Jaka barwa światła będzie odpowiednia do łazienki – w łazience również warto zamontować oświetlenie o dwóch barwach. Nad lustrem doskonale sprawdzi się światło o barwie chłodnej lub neutralnej – pomoże się ogolić i wykonać perfekcyjny makijaż. W roli światła ogólnego i akcentowego lepiej zastosować relaksujące światło o ciepłej barwie – zadbajmy o nie zwłaszcza gdy mamy wannę.

Powyższe przykłady pokazują, że barwa ciepła sprawdzi się we wszystkich przestrzeniach, w których odpoczywamy, natomiast barwa neutralna i chłodna powinna być stosowana w pomieszczeniach, gdzie spędzamy poranki i pracujemy.

Barwa ciepła czy zimna? Pozwól, aby wybrała za Ciebie aplikacja

Chcąc oświetlić dom światłem o odpowiedniej temperaturze barwowej, masz do wyboru dwa rozwiązania. Możesz zamontować w mieszkaniu żarówki emitujące światło o różnych temperaturach barwowych i uruchamiać je w razie potrzeby albo postawić na inteligentne żarówki LED, których barwą można indywidualnie sterować w aplikacji.

Na rynku są już dostępne tego rodzaju rozwiązania i trzeba przyznać, że są bardzo wygodne. W aplikacjach do sterowania oświetleniem można ustawiać różne harmonogramy oświetleniowe, dzięki którym barwa światła w domu może zmieniać się automatycznie w zależności od pory dnia. W razie potrzeby ustawienia można zmienić ręcznie, i to nawet jeśli aktualnie przebywamy poza domem. Wystarczy mieć przy sobie telefon, który zsynchronizowaliśmy wcześniej z oświetleniem.

Jeżeli interesują Cię takie technologie, koniecznie odwiedź zakładkę z produktami Philips Hue. Żarówki wykorzystujące podobne rozwiązania oferuje też marka WiZ.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć