Oznaczenia żarówek – jak czytać informacje znajdujące się na opakowaniach?

Masz misję – potrzebujesz żarówki do lampy w salonie, przedpokoju czy lampy stołowej i masz mocne postanowienie, że kupisz ją właśnie dziś. Jesteś już na dobrej drodze – stoisz przed półką z żarówkami w sklepie lub właśnie przeglądasz ofertę sklepów internetowych. I to właśnie ten moment, w którym większość z nas napotyka ścianę, bowiem każde opakowanie i każdy opis żarówek opatrzony jest enigmatycznymi skrótami, znakami i symbolami, które wydają się niemożliwe do rozszyfrowania. Brzmi znajomo? Spokojnie! Dziś pod lupę bierzemy opisy żarówek LED i rozszyfrowujemy znajdujące się na nich informacje. Dzięki naszym wskazówkom wybranie odpowiedniego modelu stanie się znacznie prostsze!

Co możesz znaleźć na opakowaniu żarówki?

Najpopularniejsze informacje, które możecie znaleźć na opakowaniach żarówek lub w opisach sklepów internetowych to te, które informują o rodzaju emitowanego przez nią światła oraz o parametrach technicznych samej żarówki. Z nich dowiemy się m.in. tego:

·         jaki gwint posiada żarówka

·         jaka jest trwałość żarówki – wyrażona w godzinach

·         jaka jest ilość lumenów, czyli wartość nominalnego strumienia świetlnego

·         jaka jest moc żarówki (wyrażona w W) i jakiemu typowi żarówki tradycyjnej odpowiada

·         jaka jest barwa światła emitowanego przez żarówkę

·         ilość włączeń i wyłączeń

Zacznijmy od początku, czyli od typów gwintów. Do najczęściej spotykanych należą gwinty lub wtyki o oznaczeniach E27, E14, GU10, G4, G9 i G13. Do określenia gwintów żarówek wkręcanych wykorzystuje się dwa pierwsze oznaczenia E27 to żarówka z „dużym gwintem”, E14 – z małym.

Moc żarówki wyrażona w Watach to pozostałość po tradycyjnych żarówkach, w których ilość prądu pobieranego przez żarówkę przekładała się także na jasność jej świecenia. W nowoczesnych żarówkach LED, pobór prądu jest kwestią drugorzędną, bowiem żarówki energooszczędne zużywają go naprawdę niewiele i nie ma to wpływu na jasność światła. Z tego względu tradycyjne Waty zastąpiono nowym pojęciem, będącym jednostką miary strumienia świetlnego. Lumeny, bo o nich mowa określają w uproszczeniu jak jasno świeci konkretny model żarówki – im większa liczba lumenów, tym więcej światła emituje żarówka.

Kolejną istotną informacją, jaką znajdziemy na opakowaniach i w opisach żarówek jest temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach (K). Najczęściej kolor światła jaki emituje żarówka określony jest jako ciepły, zimny lub neutralny, warto jednak wiedzieć, że każdy z nich ma swój osoby zakres w skali oraz zupełnie inaczej oddziałuje na człowieka. Barwa zimna, biała lub lekko niebieska z założenia ma imitować naturalne światło dzienne. Z założenia powinna pobudzać do działania, wpływać na lepszą koncentrację, zdolność przyswajania tekstu, bardziej efektywną pracę. Żarówki emitujące zimne światło doskonale sprawdzą się w biurach, przy blacie roboczym oraz oświetlenie biurka. Zakres barwy białej znajduje się w przedziale od 4600 do 6500 Kelwinów. Barwa neutralna 

Barwa neutralna mieści się w zakresie od 3300 do 4500 Kelwinów i jest pośrednią opcją pomiędzy barwą zimna i ciepła. Zarówno kolor światła jak i jego oddziaływanie na organizm jest neutralne – tego typu żarówki świetnie sprawdzą się w oświetleniu głównym w salonie lub przedpokoju.

Barwa ciepła to zakres od 2700 do 3200 Kelwinów. Światło w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonawym najczęściej wybierane jest w przypadku oświetlenia akcentującego i dekoracyjnego. Barwa ciepła uspokaja, ułatwia wyciszenie się i relaks, dlatego żarówki emitujące ten typ światła do doskonały wybór do sypialni lub oświetlenia, którego zadaniem jest stworzenie nastroju i przytulnej atmosfery.

Trwałość żarówki wyrażona jest w godzinach lub latach – warto wiedzieć, że jednemu rokowi odpowiada ok.1000 godzin działania. Jednocześnie warto wiedzieć, że energooszczędne żarówki LED są zdecydowanie najbardziej trwałymi źródłami światła a ich żywotność może sięgać nawet do 50 000 godzin.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć