Dlaczego żarówka LED świeci

Żarówki LED są na rynku już od ponad dekady, ale sposób ich działania jest dla większości użytkowników niezrozumiały. Bardzo często pojawia się na przykład pytanie o to, dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu. Ma to bezpośredni związek z tym, jak działa tego typu oświetlenie, dlatego najpierw w prostych słowach opiszemy technologię LED, a potem rozwiążemy zagadkę świecenia LED po wyłączeniu.

Po wyłączeniu światła żarówki LED lekko świecą? To efekt specyfiki technologii LED

Diody LED wykorzystują do świecenia zjawisko elektroluminescencji. Oznacza to, że świecą gdy podłączymy do nich prąd. Im jego natężenie będzie większe, tym dioda świeci intensywniej, jednak prądu nie może być za dużo, ponieważ w takiej sytuacji dioda może się przepalić.

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek diody LED nie potrzebują do świecenia energii cieplnej. Dzięki temu oświetlenie LED pobiera znacznie mniej energii niż dawniej wykorzystywane technologie. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć na liczby na opakowaniu żarówki LED. Ledowy odpowiednik 100 watowej żarówki pobiera zaledwie 13 watów energii. To właśnie z tego powodu skuteczność świetlną żarówek LED określa się w lumenach – waty nie są w ich przypadku odpowiednio dobranym wskaźnikiem, ale ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tej jednostki, wciąż wykorzystuje się ją na opakowaniach.

Dlaczego żarówki LED święcą po wyłączeniu? Czy zawsze się tak dzieje?

Jak już wiesz, diody LED potrzebują do świecenia niewielkich ilości energii. Zdarza się zatem, że niekiedy świecą nawet po wyłączeniu. Oczywiście nie jest to normą – przyczyną świecenia LED po wyłączeniu najczęściej jest:

  • • Dioda LED wbudowana w przełącznik – prąd zasilający diodę może powodować również delikatne świecenie lampy LED.
  • • Przełącznik rozłączający przewód neutralny zamiast fazowego – w takiej sytuacji do lampy również może docierać niewielka ilość prądu, powodując jej świecenie. Aby rozwiązać ten problem, warto sprawdzić połączenie przewodów w przełączniku.
  • • Niskiej jakości żarówka LED – niektórzy producenci montują w żarówkach niewystarczająco złożone układy zasilające – niekiedy prowadzi to do świecenia lampy LED po wyłączeniu.

Bardzo rzadko zdarza się natomiast, że powodem świecenia LED po wyłączeniu jest poważna usterka w instalacji oświetleniowej. Tego rodzaju sytuacja raczej nie zwiastuje poważnych problemów, natomiast efekt delikatnego świecenia ledów można zazwyczaj rozwiązać z poziomu przełącznika. Warto wybierać też wysokiej jakości produkty, bo wtedy prawdopodobieństwo świecenia po wyłączeniu jest znacznie niższe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć