Gdzie wyrzucić żarówkę?

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki? Wiele zależy od tego, o jakiej żarówce mowa. Gdzie indziej wyrzuca się bowiem klasyczne żarówki, a gdzie indziej świetlówki i żarówki LED. Łatwo się w tym pogubić, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który krok po kroku wyjaśnia, gdzie wyrzucać poszczególne żarówki.

Gdzie wyrzucać tradycyjne żarówki wolframowe?

Tradycyjnych żarówek jest w naszych domach coraz mniej, ale tych o słabszej mocy nadal się używa, dlatego warto wiedzieć, co z nimi robić, gdy się przepalą.

Zwykła żarówka składa się wyłącznie ze szklanej bańki, żarnika i metalowego trzonka, więc można je bez obaw wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy jej rozmontowywać, aby uzyskać szklane i metalowe części, ponieważ mogłoby to grozić jej stłuczeniem.

Gdzie wyrzucać żarówki kompaktowe (czyli świetlówki)

W artykule o rodzajach żarówek wyjaśnialiśmy już jak działają świetlówki, do których zaliczają się także często stosowane w domach żarówki kompaktowe. Są to skręcone rury wypełnione oparami rtęci i argonu, a rtęć jak wiadomo, jest toksyczna. Z tego powodu żarówek kompaktowych pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do zwykłego kosza.

Gdzie wyrzucić więc żarówkę kompaktową? Najlepiej będzie, jeśli przy okazji zakupów w supermarkecie, wyrzucisz ją do specjalnego kosza na świetlówki i odpady niebezpieczne. Takie pojemniki znajdują się obecnie w wielu dużych sklepach i większości centrów handlowych.

Zużytą świetlówkę możesz też zabrać do sklepu budowlanego i oddać ją przy okazji zakupu nowej. W takiej sytuacji sklep ma obowiązek ją od ciebie przyjąć.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki LED?

Żarówki LED wymienia się rzadko, ponieważ są one bardzo trwałe. Mogą świecić nawet kilkanaście lat. Jeśli jednak żarówka się zużyje albo popsuje i na przykład zacznie migotać, należy ją wyrzucić do kosza na elektroodpady.

Gdzie wyrzucać żarówki halogenowe?

Halogeny podobnie jak tradycyjne żarówki można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, ponieważ nie jest to odpad niebezpieczny ani elektroniczny.

Jak wygląda utylizacja żarówek i świetlówek?

Za utylizację świetlówek i żarówek LED odpowiadają specjalne firmy. Najbardziej złożona jest utylizacja świetlówek. Przeprowadza się ją pod ciśnieniem, aby z rur nie uwolniły się odpady rtęci. Opróżnione rury trafiają do hut szkła i aluminium, gdzie są następnie przetwarzane, natomiast rtęć przechowywana jest w bardzo niskiej temperaturze, dzięki czemu ponownie przechodzi w stan ciekły.

Utylizacja żarówek LED jest znacznie prostsza – poddaje się je recyklingowi podobnie jak inne elektrośmieci i jeśli to możliwe ponownie wykorzystuje wybrane części.

Tym sposobem znaczna część materiałów (aż 90%) ze zużytych świetlówek i lamp LED jest odzyskiwana. Tym bardziej warto więc w należyty sposób obchodzić się ze zużytym oświetleniem. Wyrzucając żarówki do właściwego pojemnika nie tylko nie narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo, związane na przykład z ewentualnym wydostaniem się rtęci, ale także dbamy o środowisko naturalne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć