Jakie światło do warsztatu wybrać?

Dobór oświetlenia do warsztatu to kluczowy etap jego aranżacji. Jakie lampy i przede wszystkim, jaka barwa światła będzie odpowiednia do warsztatu? Najlepiej, jeśli zastosujesz w tym wnętrzu kilka rodzajów oświetlenia. Oto kilka praktycznych wskazówek w tym zakresie.

Czym powinno charakteryzować się dobre oświetlenie warsztatowe?

Oświetlenie warsztatu, podobnie jak reszta wyposażenia tego wnętrza, powinno cechować się wysoką funkcjonalnością. Lampy należy rozmieścić tak, aby praca była komfortowa i ergonomiczna.<

Najlepiej jeśli w warsztacie znajdą się dwa rodzaje oświetlenia:

  • • oświetlenie ogólne całego warsztatu,
  • • oświetlenie zadaniowe zlokalizowane bezpośrednio nad blatem czy stołem, przy którym pracujemy.

Niekiedy przydatne może być również dodatkowe oświetlenie szaf i regałów służących do przechowywania narzędzi.

Jaka barwa światła będzie odpowiednia do warsztatu? Najlepiej, jeśli ją zdywersyfikujemy. W roli oświetlenia ogólnego powinno sprawdzić się światło o barwie neutralnej. Takie oświetlenie nie będzie męczyć oczu ani nadmiernie pobudzać. Nad blatem roboczym przyda się jednak lampa emitująca światło chłodne – w takim świetle łatwiej się skupić na pracy i drobnych detalach, o jakie przy majsterkowaniu nietrudno. Ze światłem o chłodnej barwie nie należy jednak przesadzać – śmiało używaj go w ciągu dnia, ale wieczorami staraj się je ograniczać, aby nie utrudniać sobie zasypiania.

Barwa światła to nie jedyny parametr oświetlenia warsztatu, jaki należy wziąć pod uwagę. Oprócz tego niezwykle istotny jest współczynnik CRI, czyli wskaźnik, który pokazuje, czy wybrane oświetlenie odpowiednio odwzorowuje kolory. Współczynnik CRI powinien być możliwie jak najbliższy wartości maksymalnej, czyli 100. Na szczęście w sklepach nietrudno o żarówki o CRI powyżej 80 lub 90.

Jeśli podczas pracy używamy narzędzi takich jak szlifierka albo pracujemy w drewnie, oświetlenie warsztatowe, które wybierzemy, powinno być ponadto odporne na działanie kurzu i pyłu. W sklepach dostępne są specjalistyczne żarówki o takich parametrach. Możemy je dodatkowo zamontować w szczelnej oprawie, która będzie chronić żarówkę przed czynnikami zewnętrznymi.

W warsztacie wystrzegajmy się również migoczących żarówek, ponieważ męczą one wzrok i mogą prowadzić do niebezpiecznego efektu stroboskopowego oraz w konsekwencji – wypadku. Gdy tylko zauważymy zatem, że z oświetleniem w warsztacie zaczyna dziać się coś niepokojącego, należy mu się przyjrzeć, i w razie konieczności wymienić żarówkę.

Jakie oświetlenie do warsztatu w piwnicy?

Jeśli twój warsztat znajduje się w piwnicy, oprócz wyżej wymienionych parametrów, weź też pod uwagę klasę szczelności IP. Piwnice to miejsca potencjalnie narażone na zalanie, więc dla bezpieczeństwa, lepiej montować w tym miejscu oświetlenie odporne na działanie wilgoci.

W przypadku warsztatu w piwnicy wyzwaniem może być też niski sufit. Aby oświetlenie nie przeszkadzało w przemieszczaniu się po pomieszczeniu, najlepiej wybierać płaskie oprawy montowane bezpośrednio do sufitu.

Jakie oświetlenie do warsztatu w garażu?

W garażach bardzo często montuje się klasyczne świetlówki, jednak obecnie znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem są tuby LED. Wyglądają one dokładnie tak jak świetlówki – różnią się od nich jedynie zastosowaną technologią oświetleniową.

Dlaczego świetlówki to nie najlepsze rozwiązanie do warsztatu lub garażu? Ponieważ są w tym miejscu narażone na stłuczenie, a w tubie świetlówki znajduje się toksyczna rtęć. W przypadku tub LED w razie stłuczenia nie grozi nam zatrucie rtęcią. Do tego są one znacznie trwalsze i bardziej energooszczędne.

Jakie oświetlenie do warsztatu samochodowego?

W warsztacie samochodowym niezbędne będzie profesjonalne oświetlenie przemysłowe, którego dobór najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć