Oświetlenie garderoby – jakie światło wybrać do tego pomieszczenia?

Oświetlenie garderoby musi być dobrze przemyślane, jeśli chcemy, aby wnętrze to było prawdziwie funkcjonalne. Jest to w końcu niewielka przestrzeń pełna trudno dostępnych zakamarków. Jakie światło wybrać zatem do garderoby? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek. 

Jak oświetlić garderobę? Wybieramy światło do garderoby  

Oświetlenie garderoby będzie zależeć od gabarytów pomieszczenia.

Jeśli jest to niewielka przestrzeń, której większość zajmuje szafa, najpewniej wystarczy podświetlić półki, np. przy pomocy taśmy LED.

Gdy dysponujemy większą garderobą, oprócz światła punktowego, będziemy potrzebować też światła ogólnego. W tej roli najlepiej sprawdzą się spoty oświetleniowe lub inne oprawy sufitowe. Oczywiście jeśli mamy na to miejsce, możemy zamontować w garderobie nawet reprezentacyjny, kryształowy żyrandol. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla fanów stylu glamour. 

W przypadku dużej garderoby, nie należy też zapominać o odpowiednim podświetleniu lustra, przed którym tworzymy stylizacje i przymierzamy nasze ubrania. Idealnym rozwiązaniem do tego zastosowania będą podłużne lampy łazienkowe nad lustro LED, które rozmieścimy symetrycznie po obu stronach lustra. Najlepiej, aby emitowały one światło o temperaturze barwowej zbliżonej do światła dziennego. Możemy też wybrać do garderoby lampy, których intensywnością i temperaturą barwową da się sterować w aplikacji. 

A jakie oświetlenie wybrać do garderoby na poddaszu? Doskonałym rozwiązaniem do takiej przestrzeni będą oczka sufitowe montowane w suficie. Liczne skosy nie powinny być przeszkodą w ich montażu.  

Jak oświetlić półki? Oświetlenie w garderobie bez tajemnic

Jakie światło wybrać do oświetlenia półek w garderobie? Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań:

Wspomniane taśmy LED – można je łatwo przymocować nad każdą półką a nawet w szufladach. Taśmy LED dają się łatwo przycinać, więc dopasowanie do półek nie będzie problemem.

Wieszakowe profile LED z wbudowanymi taśmami LED – taka oprawa pełni jednocześnie funkcję drążka na wieszaki i lampy.

Reflektory LED – dostępne są one w wielu różnych kształtach i rozmiarach. W garderobie najlepiej sprawdzą się niewielkie reflektory do samodzielnego montażu. 

Powinniśmy się oczywiście postarać, aby każda półka i szuflada była oświetlona równomiernie – docenimy to, gdy potem w pośpiechu będziemy usiłowali znaleźć ulubiony T-shirt.

Jakie światło lepiej sprawdzi się w garderobie? Zimne czy ciepłe?

W garderobie zazwyczaj montuje się oświetlenie o ciepłej lub neutralnej barwie. Podobnie jak w przypadku lustra ideałem jest oświetlenie o parametrach zbliżonych do naturalnego światła słonecznego.

Nie oznacza to jednak, że w garderobie nie sprawdzi się chłodne światło. Może ono ciekawie wyeksponować biżuterię, dlatego jeśli posiadamy jej sporą kolekcję, warto rozważyć chłodne światło na półkach lub szufladach, gdzie ją przechowujemy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć